IMG 2712
Домашня церква

Ми в останній тиждень Адвенту. Готуємося безпосередньо до святкування народження Ісуса. Проте необхідно подбати про те, щоб усі наші зовнішні приготування: ідеально прибрана хата, смачні страви, подарунки, гарна зимова погода чи наше благополуччя не затьмарювали того, що для нас найважливіше, тобто присутності прийдешнього Бога.

Сьогодні, за три дні перед Різдвом Христовим, я вперше відвідав хворих у трьох довірених моїй душпастирській опіці парафіях. До деяких місць добрався тільки тому, що зараз зима і багнюка на дорозі замерзла. Якби погода була інша – ця поїздка б не відбулася. І саме там я зустрів людей надзвичайно глибокої віри, і форми її життя мене глибоко зворушили. Мушу визнати, що у своєму місіонерському служінні я ніколи раніше не зустрічав такого способу вираження своєї віри. І користуюся вже кілька років. Того дня багато з цих хворих і старих постили з самого ранку, відмовляючись від будь-якої їжі до сповіді та причастя. Я був зворушений, коли старші люди, старше вісімдесяти років, не прийняли мого запрошення сісти під час сповіді, а з великим зусиллям ставали навколішки, цілували столу, а потім сповідалися у своїх гріхах. Сльози навернулися на мої очі, коли я побачив їхній смуток за свої гріхи та їхню величезну, щиру віру в присутність живого Христа в таїнстві примирення та сопричастя. Вони цілували мої помазані священичі руки, щоб висловити свою пошану і віру в те, що до них приходить Сам Христос в особі священика. І я цілував їхні змучені, хворі руки, бачачи в них Самого Христа. Ніколи раніше, як священик, я не цілував руки покутників з такою великою повагою. Я робив це багато разів сьогодні. Я не міг інакше. Це був порив серця. Сам Христос і Його любов були присутні на нашій зустрічі. Не так давно я вивчав у Римі духовність великих містиків Церкви, і вони мене дуже вразили. Тут, в Україні, серед людей похилого віку, які місяцями чекають на священика, я зустрічаю тих, хто переживає і споглядає присутність живого Христа незвичним, рідкісним способом. Їхня глибока молитва, прагнення і віра є для мене найкращою школою християнської духовності. Вони живуть тим, чого навчили їх матері та бабусі у дуже важкі часи комунізму. Вони розповідають мені про це зворушено, показуючи при цьому старі, пожовклі молитовники польською мовою, які вони отримали від них, і які досі є їхніми провідниками в молитві. Важко передати словами те, що я пережив сьогодні. В моїй голові і серці відродилася віра моєї бабусі і тих людей, які вже пішли з життя, і яких я так добре пам’ятаю з дитинства. Колись люди також ставали на коліна у дворі чи на вулиці, коли бачили священика, який ніс Пресвяте. Сьогодні ми його втратили. До такої віри, безумовно, варто повернутися.

Друга подія, яка була для мене дуже глибокою, – облатна зустріч священика. Разом із отцем Адамом Кручинським SVD ми поїхали до міста Бар, яке є центром нашого деканату. Там я зустрів своїх братів у священстві. Разом ми продовжували молитву перед Пресвятими Тайнами, потім відправляли Таїнство Помирення та Євхаристії, а насамкінець розділили облатку. Війна, важкі умови життя та потреба бути пастирями для ввірених нам людей роблять нас братерською спільнотою, яка хоче нести надію та допомогу, як духовну, так і гуманітарну. Слід підкреслити надзвичайно важливу роль багатьох монахинь, які тут постійно присутні. Своєю працею та молитвою вони супроводжують місцеві громади на шляхах віри. Тут ми бачимо повною мірою синодальність, яка нещодавно була запропонована нам для перевірки через Синод, ініційований Папою Франциском. Це цілком природна синадальність, в якій діє Святий Дух і до якої нікого не потрібно особливо заохочувати. Проста, глибока віра в Бога, Боже Слово, таїнства, традиція є незмінними елементами, з яких складається наша спільна хода з Христом.

Свідоцтво віри, яке я отримав від своїх парафіян у ті перші тижні мого перебування в Україні, дуже зміцнило мене у моєму священицькому та місіонерському покликанні. Це змусило мене так відчутно відчути Божу присутність і Його благословення. Ось таким стає Різдво. Еммануїл, з нами Бог, приходить у дуже конкретних життєвих ситуаціях. Нехай цей особливий час стане для всіх нас можливістю дуже особистої зустрічі з втіленим Богом.