IMG 3223 1
Nowa Uszyca. Wraz z o. Igorem

Dzisiaj wraz z naszymi braćmi i siostrami z Kościołów wschodnich świętowaliśmy uroczyście Boże Narodzenie. Dla mnie to pierwsze święta, które przeżywam w Ukrainie. Najpierw wraz z wiernymi z naszej parafii bardzo cieszyliśmy się z obecności wśród nas braci i sióstr greckokatolickich i prawosławnych wraz z ich kapłanami 24 i 25 grudnia podczas Pasterki i Bożego Narodzenia. Dzisiaj rano wraz z o.Igorem celebrowałem bożonarodzeniową Eucharystię w Kościele greckokatolickim i zaraz po niej brałem udział w uroczystej świątecznej Eucharystii w Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, gdzie zostałem zaproszony przez o. Iwana. Po zakończonej celebracji dalsze świętowanie miało miejsce w domu o.Iwana, gdzie wraz z jego rodziną zjedliśmy uroczysty i bardzo smaczny obiad. 

W obu tych wspólnotach zostałem niezwykle ciepło i serdecznie przyjęty, za co z całego serca dziękuję. 

W Nowej Uszycy takie wspólne świętowanie nie jest czymś nowym. Ojcowie Igor i Iwan od wielu lat przyjaźnią się z Misjonarzami Werbistami, którzy tutaj pracowali. Również i ja zostałem przez nich odwiedzony, przywitany i przyjęty już w pierwszych dniach mojego pobytu w Nowej Uszycy. Dzisiaj po raz kolejny doświadczyłem od nich braterstwa i wspólnoty oraz przeżyłem bardzo głęboko świąteczne liturgie, w których brałem udział. 

IMG 3266 1
Nowa Uszyca. Z o. Iwanem i dwoma diakonami

Jestem wdzięczny Bogu i wszystkim ludziom, których tutaj spotykam za to, że razem możemy adorować nowo narodzonego Jezusa, słuchać Jego Słowa i śpiewać wspólnie te same kolędy, które wszędzie są bardzo piękne, a tutaj w Ukrainie mają jeszcze tak charakterystyczny dla tego miejsca, wyjątkowy klimat.  

Niech Jezus, którego pamiątkę narodzenia dzisiaj świętowaliśmy, błogosławi każdemu w życiu osobistym.Niech błogosławi nasze rodziny, wspólnoty i Ukrainę, która tak bardzo cierpi okrucieństwa wojny. 

Boże, który przyszedłeś do nas jako małe niewinne dziecko, prosimy Cię o dar pokoju. 

o. Józef