IMG 3059
Nowa Uszyca. Święto rodzinne wraz z ks. biskupem Radosławem Zmitrowiczem OMI.

W ten wyjątkowy czas, w oktawie Narodzenia Pańskiego nasza parafia miała zaszczyt gościć szczególne osoby. Wczoraj przyjechali do nas z Rzymu o. Paulus Budi Kleden SVD, Generał Misjonarzy Werbistów, o. Eryk Koppa SVD – jego radca, oraz o. Krzysztof Malejko – duszpasterz migrantów w Warszawie i odpowiedzialny w Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego za działalność na rzecz sprawiedliwości i pokoju na świecie. 

Dzisiaj, w święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa odwiedził naszą parafię ojciec biskup Radosław Zmitrowicz OMI.  Była to dla nas ogromna radość. Ksiądz biskup przewodniczył uroczystej Eucharystii oraz odczytał list skierowany do rodzin specjalnie na to święto, w którym biskupi Ukrainy stawiają Świętą Rodzinę jako wzór postępowania w tym trudnym czasie. Zachęcają nas, a szczególnie małżonków, narzeczonych i młodych ludzi do modlitwy i prośby, aby Święta Rodzina dodawała wszystkim sił i prowadziła do wzajemnej miłości. Bóg właśnie poprzez rodzinę posyła swoje Słowo, które jest jak latarnia świecąca w ciemności ukazująca drogę życia i nadziei. 

W czasie Eucharystii miało miejsce odnowienie przysięgi małżeńskiej oraz błogosławieństwo rodzin. Ksiądz biskup zaprosił rodziny blisko ołtarza, poprosił, by podać sobie dłonie i w ten sposób podkreślić wzajemną więź i bliskość. Objął on swoją modlitwą wszystkich członków rodzin, również tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli być obecni, po czym udzielił apostolskiego błogosławieństwa. Połączyła nas wszystkich szczera modlitwa serca. 

Odwiedziny księdza biskupa i braci werbistów są dla nas niezwykle ważnym wydarzeniem. Cieszymy się, że w tym trudnym czasie, kiedy kraj pogrążony jest w ciemnościach wojny, doświadczamy obecności naszych pasterzy, którzy wspierają nas duchowo i starają się być blisko tych, których Pan im powierzył. 

Z powodu okrucieństwa wojny szczególnie cierpi rodzina. Wielu ojców, mężów i synów przebywa na froncie. Wielu oddało swoje życie w obronie ojczyzny. Prawie w każdej rodzinie odczuwany jest lęk, ból i niepewność jutra. Wiele rodzin musiało uciekać ze swojej ziemi. Inne są głęboko podzielone. Nawet najbliżsi przestali ze sobą rozmawiać, gdyż wielu członków rodzin mieszka w Rosji i wskutek tamtejszej propagandy, nie wierzy w to, co się dzieje w Ukrainie. 

Ewangelia, którą czytamy w dzisiejsze święto, mówi o tym, że życie Jezusa tuż po narodzeniu także było zagrożone. Mordowano wówczas niewinne dzieci, a rodzice Jezusa musieli uciekać do innego kraju, by ocalić swojego Syna. W końcu przyszedł taki moment, kiedy anioł przekazał informację, że mogą już spokojnie wracać do swojej ziemi. 

Niech błogosławieństwo, które dzisiaj otrzymaliśmy poprzez ręce naszego biskupa, przyniesie nam wszystkim tak upragniony pokój. Modlimy się, aby przyszedł szybko czas, gdy, tak jak Jezus, Maryja i Józef, powrócimy do naszego domu, w którym będziemy mogli żyć spokojnie i bezpiecznie. 

Święta Rodzino, módl się za nami.